משחקים ללימוד אנגלית – לומדים מחוץ לקופסא

לא קשה לחשוב על היתרונות של לימוד באמצעות משחקים, וזה ידוע עוד משחר ההיסטוריה: למעשה, הפילוסוף היווני אפלטון הוא שכתב "לא מתוך אונס ילמד הנער, אלא מתוך משחק". עם השנים התגבשה תשתית מחקרית, שמראה עד כמה המשחקים יכולים להיות מועילים. מומלץ לחשוב על משחקים כמעט בכל תחום, כולל משחקים ללימוד אנגלית – כפי שמוצע על ידי קאט באדו (Cat Badoo).

כשלימוד ומשחק נפגשים

למידה מבוססת משחק (Game Based Learning), על פי ההגדרה המקובלת, היא למידה בה הגבולות בין מטרות הלמידה ומטרות המשחק מטושטשים ואף נעלמים לחלוטין. משחקים אלו עובדים בצורה מובהקת על ממד ההנאה, ובהרבה מאוד תרחישים יכולים לשמש לשעות ארוכות של משחק.

במשחקים מהסוג הזה, כוללים את חומר הלימוד באופן אינטגרלי. במקרה של משחקים ללימוד אנגלית, יהיו אלה היסודות העיקריים של השפה ביניהם זיהוי אותיות ושיוך אות גדולה לקטנה, חשיפה לצלילי אותיות ומילים, היכרות עם מילים ראשונות באנגלית ואפילו התחלת קריאה. אם הילד לומד את כל אלה באמצעות משחקים שהוא מכיר ואוהב, דוגמת משחק זיכרון או רביעיות, נהנים מכל העולמות.

משחקי לימוד אנגלית עשויים לכלול בתוכם כמה תמורות נוספות עבור הילדים, ולעיתים גם בני משפחותיהם. לא מעט משחקים מזמינים את כל בני המשפחה, צעירים ומבוגרים גם יחד, לישיבה משותפת סביב השולחן – אין הרבה הגדרות מוצלחות יותר לזמן איכות. הילד יכול ללמוד דרך המשחקים על חוקים וחשיבות העמידה בהם, להגדיל את טווחי הקשב והריכוז, להעלות את הביטחון העצמי שלו, לפתח את הדמיון ועוד.

משחקים באנגלית לכל שלב

ישנם משחקים שמציעים אפשרויות התאמה שונות, כך שאפשר לעשות זאת בהתאם לשלב ההתפתחותי בו נמצא הילד, להתקדמות שלו ברכישת השפה החדשה וכמובן שגם לרצונות האישיים שלו. בהקשר הזה חשוב לציין שניתן בהחלט לרכוש משחקים ללימוד אנגלית כבר לילדים בגיל הגן ולהציע להם חשיפה מוקדמת שיכולה לבנות אצלם יסודות מוצקים יותר. אופציה אחרת היא לשלב את המשחק עם הלימוד הנעשה במערכות החינוך של מדינת ישראל, בדרך כלל בסביבות כיתה ג'-ד'.

יתרון משמעותי הוא שהמשחקים יעילים מאוד עבור ילדים הסובלים מקשיי למידה, דוגמת דיסלקציה או הפרעות קשב וריכוז. עבורם, הלימוד באמצעות משחק יכול להיות הדרך היחידה להיחשף לשפה האנגלית החשובה כל כך.

המשחקים של Cat Badoo

סיגל כהן סקאלי היא שאחראית למשחקי קאט באדו. זה התחיל מצורך אישי, איתו ההורים שביניכם בוודאי יזדהו: סיגל חיפשה דרך יעילה ללמד אנגלית את ביתה נעם, שהתקשתה מול חומרי הלמידה ה"רגילים" והדי משעממים. בתחילת הדרך, היא פשוט יצרה משחקים בסיסיים – דוגמת משחק זיכרון – באמצעות ציוד שתמצאו בכל בית ישראל, כמו קרטון וטושים. אחר כך הגיע גם משחק רביעיות, שנועד לסייע לנעם לקרוא מילים ולהבחין בין צלילים שונים.

כשנעם אמרה ש"לא פייר" שרק היא תלמד עם המשחקים האלה, הבינה סיגל שהפתרון הוא לפתח סדרת מוצרים לכלל ילדים. באמצעות מורים לאנגלית, כמו גם משוב בזמן אמת של ילדים שהתנסו בהם, פותחו מוצרים שונים: משחקים ללימוד אותיות, משחק זיכרון באנגלית בו מתאימים הילדים אות גדולה לקטנה, משחק רביעיות המבוסס על הרכבת ארבע רביעיות מילים בעלות צליל דומה ו"מילים הן אוצר", שני משחקים בקופסה אחת המאפשרים היכרות עם מילים הקשורות למאכלים ולבעלי חיים. זאת לצד חוברת לימוד ודפי עבודה, הן מודפסים והן דיגיטליים.

משחקים ללימוד אנגלית של קאט באדו יכולים לשמש כל משפחה בישראל, וכמובן שגם את גורמי החינוך. מורים ומחנכים יכולים להוסיף אותם לארסנל הפתרונות הלימודיים שלהם, ובנוסף אליהם קייטנות, צהרונים וגני ילדים. בחנות אף מציעים את האפשרות של רכישה מרוכזת של משחקים לילדים, למשל מתנות קיץ או חג לילדי העובדים בחברה מסוימת.

 

×
×

עגלת קניות