לימוד אנגלית לילדים בכיתה ה' – עושים את זה נכון

כל היתרונות של משחקים באנגלית לכיתה ה'

תהליך הרכישה של השפה האנגלית הוא הדרגתי ונבנה בכמה וכמה שלבים. כשהילדים מגיעים לכיתה ה', אמורים להיות להם יסודות מסוימים של האנגלית: לימודי אנגלית בישראל מתחילים באופן רשמי לימוד אנגלית לילדים בכיתה ד' אם כי חלק מהמורים (וההורים) מחליטים להתחיל עם הלימודים מוקדם יותר. החדשות הטובות הן שבאמצעות משחקים ללימוד אנגלית לילדים, שמתאימים כמו כפפה ליד לילדים בגיל הזה, ניתן להפוך לימוד אנגלית לילדים בכיתה ה' למהנה וליעיל יותר.

מה כולל לימוד אנגלית לילדים בכיתה ה'?

בכיתה ה' מניחים שלתלמידים יש כבר יסודות מסוימים של השפה האנגלית ומצפים מהם להפגין רמה גבוהה יותר. מעבר להרחבת אוצר המילים הבסיסי אותו החלו לרכוש כבר קודם לכן, ההנחה היא הם כבר עשויים להיות מסוגלים לקרוא קטעים כתובים או להאזין לקטעים מילוליים. בנוסף לכך התלמידים נחשפים לשלב הזה לכללי הדקדוק הראשוניים של האנגלית, שמן הסתם ילוו אותם לכל אורך חייהם.

הדרישות מהתלמידים בכיתה ה' הן בהחלט עליית מדרגה בהשוואה לציפיות מהם קודם לכן. עדות לכך היא שהם נבחנים בשלב זה בבחינת מיצ"ב, מטעם הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך של משרד החינוך. בישראל מתקיימת הבחינה בשנה נתונה בשליש מבתי הספר, כך ששכבת ה' בבית ספר מסוים צפויה להיבחן אחת לשלוש שנים. באמצעות הבחינה יכולים מנהלי בתי הספר וגורמי החינוך האחרים לדעת היכן עומדים התלמידים שלהם באופן השוואתי למוסדות החינוך במדינה (ואפילו בהשוואה למדינות אחרות), ובהתאם לכך לבנות תוכניות לימוד מותאמת ולפעול לשיפור הוראת האנגלית במידת הצורך.

לימוד אנגלית לילדים בכיתה ה'

החשיבות של משחקים באנגלית לכיתה ה'

כבר בשכבות גיל נמוכות יותר מאשר כיתה ה', אנחנו עדים ליתרונות המרובים של משחקים כאפיק לימודי. למידה באמצעות משחקים יכולה להיות יעילה מאוד, גם בהשוואה לדרכי הלימוד המסורתיות. הילדים עשויים להעביר שעות על גבי שעות במשחקים שמסבים להם הנאה, ובמהלך המשחק לומדים "על הדרך" את רזי האנגלית. בדרך זו הלימוד יכול להיעשות באופן בלתי מודע ויעיל במיוחד, והתוצאות בהתאם. זאת בניגוד ללימוד באופן "מסורתי", שעלול להרחיק ממנו חלק גדול מהילדים.

משחקים ללימוד אנגלית מבוססים פעמים רבות על משחק משותף או כוללים היבט תחרותי, ובך מושכים עוד יותר את הילדים. המשחקים יכולים להפוך להיות אטרקציה של ממש ולהקנות זמן איכות משפחתי של ההורים והילדים יחדיו. בעידן בו ילדים רבים בסביבות כיתה ה' נוטים להיות מכונסים בטלפונים ובטאבלטים שלהם, אי אפשר לזלזל בחשיבות הנקודה הזו.

משחקים המציעים לימוד אנגלית לילדים בכיתה ה' עשויים להקנות להם כישורים חיוביים לחיים, דוגמת הבנת הוראות ויישום, שיתוף פעולה, עמידה באתגרים וכדומה. משחקי אנגלית לכיתה ה' מקלים מאוד על ילדים המתקשים ללמוד בדרכים אחרות, למשל בעלי לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז, וניתנים בחלק גדול מהמקרים להתאמה בהתאם ליכולות הנקודתיות של התלמיד בנקודת זמן מסוימת.

אילו משחקים מומלצים לכיתה ה'?

קאט באדו (Cat Badoo) מציעה משחקים לאנגלית בכיתה ה', כמו גם חוברות ודפי עבודה, שיכולים ללוות את הילדים בשלבים החשובים האלו של לימוד השפה. חשוב להדגיש שחלק מהמשחקים של החברה מתאימים כמו כפפה ליד לשלב הלימודי ולדרישות של תלמידים בגיל זה. מכיוון שהילדים כבר מתחילים להכיר אותיות ולזהות צלילים באנגלית, מומלץ לרכוש עבורם את משחק רביעיות באנגלית, באמצעותו יוכלו לתרגל קריאה של מילים באנגלית לפי התנועה והצליל שלהן. העיקרון פשוט: על השחקנים להשלים רביעיית מילים בעלות צליל משותף, כשתוך כדי הם מרחיבים את אוצר המילים שלהם.

משחק מומלץ נוסף לתלמידי כיתה ה' הוא משחק "מילים הן אוצר", באמצעותו הם יוכלו לתרגל את הפעולה הכל כך חשובה של בניית משפטים. המדובר למעשה בשני משחקים בקופסה אחת, המסייעים לילדים ללמוד שמות של בעלי חיים, פירות וירקות הרלוונטיים לשלבים אלו של לימוד האנגלית.

חוברות או דפי עבודה באנגלית לכיתה ה', מהרפרטואר הרחב של קאט באדו, יכולים להשלים את התמונה. הם כוללים מגוון אתגרים ומשימות המועברים בצורה ידידותית במיוחד.

×
×

עגלת קניות